Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberSağlık

Mide kanseri nedir? Mide kanseri belirtileri, mide kanseri tedavisi

Mide kanseri pankreas kanseri ile birlikte hastaları en çok endiseli eden hastalıklardan biridir. nihayet senelerde mide kanserinde belli oranlarda azalma olmasına karşın görülemeye ayni ritimde devam etmektedir. acele evrelerde mide kanserinin teşhis edilmesi mide kanseri tedavisinde önem taşımakta. Türkiye’de, Amerika ve Avrupa’ya mukayese et dahada sık görülen mide kanseri nedir? Mide kanseri belirtileri, mide kanseri Rehabilitasyonu benzeri konular haberimizde….

Mide kanseri nedir? Mide kanseri belirtileri, mide kanseri tedavisi

Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Emin Ersoy, mide kanserinin ölüme neden olma sıklığına göre ise 2’nci sırada bulunduğunu söyledi.

Ersoy, “Asya ve doğu Avrupa ülkelerinde kanserden vefat nedenlerinin başında mide kanseri yer alırken batı toplumlarında bu nispet düşer. 5 senelik sağkalım oranı yüzde 27’dir. Mide kanseri kansızlığı olanlarda (pernisiyöz tip), A grubu kana sahiplerde ve ailelerinde mide kanseri olanlarda ise dahada sık görülebilir. Diet ve ilaçlar konusunu açmak gerekirse; Aşırı tuzlu , tütsülenmiş gıdalarla beslenenlerde mide kanseri görülme sıklığı artar. Dietteki nitratlar da kanser sıklığını artırır. çok oranda C vitamini alanlar, sebze ve meyveyi bol tüketenler, E vitamini alanlarda ise mide kanseri dahada az sıklıkla görülür. Dondurulmuş gıdalardan uzakduranlarda da kanserin dahada az sıklıkla görüldüğünü biliyoruz” dedi.

MİDE KANSERİNDE SİGARA KULLANIMININ ETKİSİ BÜYÜK

Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Emin Ersoy, tütün kullanımının mide kanseri görülme sıklığını artırırken içki kullanımının mide kanseri gelişmesinde tek tesiri olmadığını ifade etti.
“Düzenli aspirin kullanımı mide kanseri oluşmasını engeller” diye konuşan Prof. Dr. Ersoy, Helikobakter Pilori’nin kanser rizikonunu sıhhatli insanlara göre üç kat dahada çok artırdığını bildirdi.
Prof. Dr. Emin Ersoy, mide ülseri olanlarda kanser rizikosu artarken, Onikiparmak barsağı ülseri olanlarda ise bu oranın dahada az olduğunu duyurdu.

MİDE RAHATSIZLIĞI bulunan HASTALAR YAKINDAN TAKİP EDİLMELİ

Helikobakter Pilori mikrobu ile birlikte midede ülser ve gastritis benzeri hastalıklara sahip kişilerde bu mikroba baz alinarak rehabilitasyonda yapılması gerektiğini söyleyen Ersoy;

“Ailesinde mide kanseri olanların kendilerinde de kanser gelişme potansiyelleri yüksektir. bu yüzden mide rahatsızlığı var olan hastalar, eğer aile bireylerinin diğerlerinde de benzeyen rahatsızlıklar varsa netlikle şuurlu tek doktora başvurmalıdır. Kansere dönüşebilen mide hastalıkları arasındaki Polipler, tek çok tipi olmalarına karşın nerede olursa olsun takip edilmeli ve gerekirse çıkartılmalıdır. özellikle iki cm‘lik boyutu aşanlar, çok derecede kanser olma eğilimindedirler. Ayrı olarak vücudun başka barsak sistemlerinde de birlikte görülenleri olabilir.”

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Emin Ersoy, Atrofik gastritis rahatsızlığına dikkat çekerek, uzunca süreli gastriti Başka bir deyişle mide içerisi iltihabı var olan hasta kisi olanlarda tek vakit ardindan mide dahil bölgesinin yapısal değişikliğe uğrayabileceğini bunun da kansere neden olabileceğini kaydetti.

Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof.Dr.Emin Ersoy, uzunca süreli yapısal değişikliğe uğramış mide dahil cidarının ince barsağa eş tek yapıya dönüşmesi var olan İntestinal Metaplazi rahatsızlığında da eş tek tehlike bulunduğuna dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Mide içinde gelişen her ülser kansere dönüşebilir. Çok yakın takip ve rehabilitasyon edilmeleri gerekir. Geçmişinde çeşitli nedenlerle mide ameliyatı geçiren hasta kisi olanlarda mide kanseri rizikosu vardır ve bu hastalar netlikle yakından takip edilmelidir. Klinikte mide kanserleri var olan hastalar evvel olarak kilo kaybederler ve iştahsızlıkları vardır. Aslında olay çok evvelce başlamıştır ama hastalar bu şikayetlerini geçmişten gelen alışkanlıkları ile ya tek antiasid ilaç alarak veyahut Çevreden buldukları yöntemlerle geçiştirmeye çalıştıklarından hastalık en nihayet aşamaya gelmeden doktora gitmezler ki, asıl mesele de budur. Hastalık sinsi ilerler, hastaların mideleri kazınır, hazımsızlıkları vardır, ağızlarına üzüntü ekşi sular istikbal ama hiç doktora gidilmez. Ne vakit manasız kilo kaybı ve iştah azalması olur o vakit gidilir ama olay ilerlemiştir.”

MİDENİZDE YANMA VE EKŞİME BAŞLADIYSA DİKKAT

Mide kanserlerinde mühim olanın minik şikayetlerle başlayan mide kanserinin vaktinde Başka bir deyişle acele olarak saptanması gereğine dikkat çeken Prof.Dr.Emin Ersoy, en iyi tanının acele tanı ve aciliyetli yapılacak endoskopi olduğunu kaydetti.
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Emin Ersoy, rehabilitasyonda eğer yapılabiliyorsa cerrahinin en iyi metot olduğunu açıklayarak, “Ameliyat, tipine ve adina göre laparoskopik (kapalı) veyahut açık olarak yapılabilir. eğer yapılamıyorsa kemoterapi yapılır” diyerek sözlerini tamamladı.

Memorial sağlık Grubu Antalya genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan ise, mide kanseri ve Rehabilitasyonu ile alakalı ikazlarda bulundu. Mide kanserinin, kanser türleri arasında pankreas ile birlikte hastaları en çok korkutan kanser türü olduğunu kaydeden Prof. Dr. Gürkan, mide ve pankreas kanserlerini çok ileri evrelerde teşhis edildiğini ve hastaların hayat beklentilerine çok fazla katkısı olmadığını belirtti. nihayet senelerde mide kanserinde ağırbaşlı tek azalış olduğunu söyleyen Gürkan, ”Günümüzdeki modern rehabilitasyonlarin surat güldürücü sonuçlarının asgari yansıdığı ur türleri, mide ve pankreas kanserleri. Bizim bu konudaki en hatri sayilir büyüklükte önceliğimiz mide kanserini dahada acele merhalede yakalayabilmek. Başka bir deyişle sindirim bozukluğu olan, mide kisminda ağrısı olan, hazımsızlık benzeri şikayetleri var olan kişilerin dahada şuurlu olması gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Gürkan konuşmasına şöyle ayni ritimde devam etti: “Mide kanseri sigara kullananlarda dahada çok görülür. Mide kanseri; midesinde polip bulunanlarda, helikobakter pilori enfeksiyonu var olan veyahut tütsülenmiş besin ve turşu benzeri yiyecekleri çok fazla tüketen özellikle Asya toplumlarında dahada sık görülen tek kanser türüdür. Ama insanların kitir sebze meyveye ulaşımının çok olduğu yerlerde mide kanserinin sıklığı düşmektedir. Mide kanserinin belirtisi görüldüğünde netlikle tek gastroenteroloji uzmanına başvurulması gerekir. Hem de gerekirse endoskopi yaptırılabilir. Endoskopi bu konudaki en iyi tanı aracımızdır. Mide kanserinin var rehabilitasyon yöntemlerinin içerisinde, cerrahi ve kemoterapi en başta gelmektedir. özellikle 2. evreden başlayarak mide kanserinde harekât öncesi verilen rehabilitasyonun harekât sonrasındaki etkinliği arttırmak yerine çok mühim olduğunu biliyoruz”.

Ameliyat esnasında kemoterapi verilmesinin İhtiyaç duyulan olduğunu söyleyen Gürkan, “Öncelikle bu tek seçenektir, klasik rehabilitasyonun yerini aldığı argüman edilen tek uygulama değil ama operasyon öncesi ve sonrası verilen kemoterapinin tümörlü bölgeye ulaşma oranı yüzde 20-30 oranında ama bunu operasyon esnasında kemoterapi vererek yüzde 100 oranına çıkarabiliyoruz. Bu hatri sayilir büyüklükte tek avantajdır. Hipertermi dediğimiz sıcak kemoterapi aslında nihayet 20,30 senedir tatbik edilen tek rehabilitasyon yöntemi. Önceleri kadın hastalıkları tümörleri ile başladı, nihayet dönemlerde kalın bağırsak kanserli hastalarımıza uyguladığımız ve çok iyi neticeler aldığımız tek tedaviydi. Mide ve pankreas tümörü benzeri dahada saldırgan tümörlerde yeri araştırılmaya ayni ritimde devam ediyordu ve nihayet çıkan yayınlar özellikle mide kanserinde de sıcak kemoterapinin tesirinin olabileceğini net olarak alana koydu. İlerleyen dönemlerde bunları dahada net alana koyabileceğiz. Burada unutulmaması koşul olan şey şudur, bu tedaviler her hasta kisi amaciyla ahenk gösteren tedaviler değildir. Kanser ekiplerince çok iyi seçilmiş hastalarda, bu ameliyatın risklerini tolere edilebilecek hasta kisi olanlarda çok titiz tek şekilde kullanılması gereklidir” diye konuştu.

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir