Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberGüncel

Türkiye Ocak Ayında 42 Ülkeye Çay Satarak, 773 Bin Dolar Gelir Elde Etti

Türkiye, bu sene evvel ayında Almanya, Fransa ve Hollanda başta olmak üzere 42 ülkeye çay sattı.

doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden yapılan derlemeye göre, ocakta ayında 318 ton çay ihracatı karşılığında 773 bin 67 dolar kazanç elde edildi. geçen sene aynı döneminde 151 tonluk çay ihracatı karşılığında 382 bin 617 dolar istikbal sağlanmıştı. böylelikle çay ihracatı Ocak’ta geçen sene aynı ayına göre miktar bazında yüzde 110, kıymet bazında yüzde 102 arttı. ocakta ayı çay ihracatında 274 bin 515 dolarla Almanya evvel sırada yer alırken, bu ülkeyi 165 bin 232 dolarla Fransa, 85 bin 410 dolarla Hollanda izledi.

‘ÇAY İHRACATINDA 2019’A GÜZEL BAŞLANGIÇ YAPILDI’

DKİB yönetim heyeti Başkanı Saffet Kalyoncu, bölgenin tarım ürünlerinden çayın, memleket ve bölge dış satımında mühim hissesi olduğunu söyledi. Çay ihracatında 2019’a iyi tek başlangıç yapıldığını belirten Kalyoncu, dış satımda memleket çeşitliliğinin de arttığını, Avrupa Birliği ülkelerinin ihracatta ön planda olduğunu dile getirdi.

“İHRACATIMIZIN dahada DA ARTACAĞINA İNANIYORUZ”

Turizm potansiyelinin de ihracatı etkilediğini laf eden Kalyoncu, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Türk çayı artık dahada çok seçenek ediliyor. Önümüzdeki dönemde de çayın dahada çok ülkeye ihraç edilerek, dahada iyi seviyelere gelmesini bekliyoruz. Her ülkenin anane ve damak tadına ahenk gösteren mahsul üretilmesi ve tüketici trendlerinin dikkate alınmasıyla çay ihracatımızın dahada da artacağına inanıyoruz.”

Kalyoncu, çay firmalarının artık dahil piyasa odaklı üretimden vazgeçmeleri gerektiğini, ÇAYKUR’un çalışmalarının ve tanıtım faaliyetlerinin ihracatın artmasında tesirli olduğunu ifade etti. Pazarlama ve tanıtıma önem verilmesi gerektiğini belirten Kalyoncu, bu sene çay ihracatından beklentilerinin çok olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir