Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberGüncel

Erdoğan’dan Kentsel Dönüşüm Sinyali: Kesinlikle Uygulayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kartal’da çöken binanın enkazında süre gelen arama kurtarma çalışmalarına ait olay yerinde incelemelerde bulunmasının ardından, yaralıların tedavilerinin sürdüğü Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geldi.Erdoğan ziyaretinin derhal peşinden hastanede yaptığı izahta “Kentsel dönüşüm, değişimi netlikle uygulayacağız” dedi.

Yaralıları ziyaret eden ve sağlık vaziyetleri ile alakalı sağlık kurumu başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan ve doktorlardan bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaralılara “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

“İNŞAATLARDA ara ara YAŞADIĞIMIZ CİDDİ meseleler VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kartal’da yıkıntı altından kurtarılan yaralıları ziyaret ettikten ardindan şu izahları yaptı;

“Ülkemizde alana gelen, bunun için artık bendeniz afet demeyeceğim bu tek afet değil. Bu aslında ne yazık ki yıllardır konuştuğumuz söylediğimiz, özellikle bu yapı yapımlarında kullanılması koşul olan malzemeler konusu, binaların yapıldığı yerle alakalı olarak atılması koşul olan adımlarda taban etüdleri ve bu etüdlere dikkat edilmeden Ne yazık ki yapılan inşaatlarda ara ara yaşadığımız çok ağırbaşlı sıkıntılar var.

“3 KATA MÜSAADE EDİLDİĞİ HALDE 8 KAT İNŞAAT YAPILIYOR”

elbet bunları zerzele afetlerinde dikey mimari, yatay mimari ve bütün bunların yanında; mesele kumun deniz kumuyla uygulamak suretiyle, kullanılan demirlerde hurda demirlerin kullanılmasıyla atılan adımlar… bütün bunlarla birlikte de elbet inşaat ruhsatları olmadan yapılan inşaatlarla burada olduğu benzeri iskan olmadan yerleşimler; bunların neticesinde bakıyoruz üç kata müsaade edildiği halde 8 kat, 10 kat benzeri inşaatın yapılmış olması.

“YARALI VATANDAŞLARIMIZIN DURUMLARININ İYİ OLDUĞUNU GÖRDÜM”

Başka bir deyişle ranta yönelik, kaçak yapılan bu işlerle şu anda elbet bu alanda çok ağırbaşlı tek sıkıntıyı yaşadık. Ne yazık ki burada şu vakit 17 kaybımız var ve 14 yaralımız ki, bunların içinde yoğun bakımda var olan vatandaşlarımız var. Durumlarının iyi olduğunu gördüm. Ve şu anda da aciliyetli bakımda olanlar da dahil onlara da baktım.

Şimdi de iki adet yoğun bakımda var olan kardeşimiz var. böylelikle derhal peşinden da cenaze merasimine katılacağım. Temennimiz odur ki bütün bu olanlardan tek ders çıkartmamız lazım. Buralarda elbet mahalli idarelerin üzerinde çok hatri sayilir büyüklükte sorumluluklar var. Şimdi mahalli seçimlere gidiyoruz.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM TEZİNE MİLLETÇE SAHİP ÇIKMAK LAZIM”

Hep söylediğim biliyorsunuz yatay mimari… Dikey mimari değil, taban etüdlerine dikkat edilmesi, yapılan inşaatların getireceği netice bu olacaktır. Bunları görmemiz gerekiyor. Ve inanıyorum ki bundan sonraki süreçte, iktidarımızın kentsel dönüşüm diye alana koyduğu teze milletçe de sahip çıkmamız lazım. Her şeyi yönetimlerden beklememek gerekiyor.

Medyaya da hatri sayilir büyüklükte iş düşüyor. Kentsel dönüşümle birlikte gönüllülük asalına dayanarak bütün bu hassasiyetler dikkate alınarak bu adımlar atılacaktır. İnşallah bu mahalli seçimlerle birlikte de bu adımlara dahada çok dikkat edip, en azından insan olarak üzerimize düşen görevi yapmış oluruz. Ve bütün bu kazaların minimize edilmesine de bizler fırsat hazırlamış oluruz.

“AÇIK SÖYLÜYORUM KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ KESİNLİKLE UYGULAYACAĞIZ”

bütün o bölgeyi şu anda incelemeye almış durumdayız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız oradaki binaların hepsini incelemiş vaziyette. Ve hangi binada durum nedir bunlara bakıyoruz…

Ve açık söylüyorum, net söylüyorum. Buralarda oturulması ahenk gösteren değildir kanısı oluştuğu halde “acaba müsaade eder misiniz filan demeyeceğiz. Kentsel dönüşüm, değişimi netlikle uygulayacağız.

Ondan ardindan da ne biz ağlayalım, ne halkım ağlasın. Kimse ağlamasın. Üzerimize düşeni hep birlikte yapalım.

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir