Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberGüncel

Vatandaşı Korkutan Uyarı: Fiyatlar Tekrar Yükselecek, Soğan 10 Lirayı Görecek

Tanzim satışları ve besin ürünlerindeki enflasyonu değerlendiren tarım Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, 31 Mart mahalli Seçimi’nden ardindan fiyatların tekrar artacağını argüman etti. Güngör, kuru soğanın 2019 senesi içinde 10 liraya çıkacağı tahmininde bulundu.

Güngör, yükselen besin enflasyonunu, bunun için çözüm olarak sunulan tanzim satışları ve soğan-patates depolarına yapılan baskınları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir imalat kararıyla alakalı izahını değerlendirdi.

“31 MART akabinde ENFLASYON ARTACAK”

Gazete Duvar’da bulunan habere göre, ZMO Başkanı Özden Güngör tanzim satışların iki buçuk ayin ardindan sona ereceğinin açıklandığını anımsattı ve şöyle konuştu:

“Bütün girdilere yüzde 60 ile yüzde 120 oranında zam yap, ondan sonrada domates, soğan ve patlıcanı 1-2 Lira ucuzlattım diye reklam yap. tarım kredi kooperatifleri kanalıyla üreticiden sebze alınıyor. Halcilerin ödediği rüsum belediyeye ödenmiyor, halcilerin ödediği Bağ-Kur katkı hissesi ve durum kirası ödemesi yapılmıyor, üreticiden aldığı ürünü tanzim satış mağazalarına götürmek amaciyla nakliyeye ödenen kazanç verilmiyor, nakliye hükümet imkanlarıyla yapılıyor. Tanzim satışlarda çalıştırılan kimseler belediyeden çalışıyor. Ürünleri tanzim satışlara sattırırken marketlerden alınan vergi alınmıyor. hükümet şu anda bunları kendisi üstleniyor. bunun benzeri olunca otomatik olarak fiyatlar düşer. Bu satışlar seçenek amaciyla yapıldı. Seçimler bittiği vakit Daha önceki tas Daha önceki hamama dönecek. tekrar üreticinin sıkıntısı olacak ve tekrar fiyatlar yükselecek. 31 Mart’tan ardindan besin enflasyonu artacak.”

“SOĞAN, 10 LİRAYA civarindan ÇIKABİLİR”

Güngör, yükselen ücretleri ve ithaliyle gündemde var olan gelen soğan, patates ile alakalı da şu verileri verdi, ” Üretici, ‘kar etmiyorum ne diye ilaç atayım’ dedi, ürünlerini ilaçlamaktan vazgeçti veyahut ilacı kıstı. Depolardaki mahsul hastalandı. tek Bölüm depoların ahenk gösteren olmaması da ayrı tek faktördü. 2018’in ekim ayında soğan ücretleri ocakta ayında 6-7 lirayı bulabilir dedik, öyle de oldu. Zira ekim alanları daraldı, imalat az, soğan tüketimimiz belli. 2019 seneninde soğan ücretleri 9-10 liraya civarindan çıkabilir. hükümet ücret çıkınca ithal soğan getirmeye başladı. kişi başı tüketimi hesaplayıp ona göre imalat yapmamız gerek. Bizde üretici istediği ürünü, istediği yerde ekiyor. Ekim planlaması yapılıp teşviklerin ona göre verilmesi lazım, kooperatifçiliğe önem verilmesi lazım.”

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir