Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberGüncel

10 Büyükşehirde Son Durum Ne? ANAR’ın Sahibi Açıkladı

Ankara yasamsal Araştırmalar Merkezi’nin (ANAR) sahibi ve genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu, mahalli seçimlere ait mühim açıklamalarda bulundu. İttifakın ve beka tartışmasının muhalefete yaradığını belirten Uslu, “İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Antalya, Muğla, Aydın, Denizli, Manisa, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, Eskişehir rekabetin en kati yaşandığı yerler. Bu şehirlerde seçenek ortada.” dedi.

Birgün’de bulunan habere göre; iki adayın yarıştığı her yerde seçimin başa baş ve ağırbaşlı geçeceğini söyleyen sakin şöyle konuştu:

BÜYÜKŞEHİRLERDE KIYASIYA durum VAR

“İktidar, Konya, Kayseri, Maraş, Malatya, Erzurum’da, cumhuriyet milletçe partisi de İzmir de huzurlu ama onun dışındaki tek çok yerde ağırbaşlı rekabet laf konusu. İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Antalya, Muğla, Aydın, Denizli, Manisa, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, Eskişehir rekabetin en kati yaşandığı yerler. Bu şehirlerde seçenek ortada. Muğla, Eskişehir kısmen Tekirdağ, CHP’nin huzurlu kazandığı yerlerdi. Şimdi onlar karşıda oluşan blok hasebiyle tehdit altında. geçen seçimde Adana, Mersin, Manisa’yı ulusalci devinim partisi çok huzurlu kazanmıştı. Şimdi oralarda ağırbaşlı tek rekabetle karşı karşıyalar. AK Parti açısından da İstanbul, Ankara, Denizli, Balıkesir, Bursa’da ağırbaşlı rekabet var. Çok kati rekabet var ama muhalefet kriz hasebiyle burun farkıyla avantajlı. Totalde “ittifak kime yaradı” derseniz muhalefetin bundan dahada karlı çıkmasını en mümkün senaryo olarak gözlemliyorum.”

“İKTİDAR BLOKUNUN YAPTIĞI EN BÜYÜK HATA”

nihayet vaziyeti değerlendiren Uslu, şu şekilde konuştu:

“İktidar, bu sefer rekabeti yönetmekte belli tek süre zorlanıyor. tek sürü yenilik var, en ehemmiyetlisi ittifak uygulamasının taraf tesirleri. İki adayın yarıştığı her yerde ahenk gösteren ücret krizin de tesiriyle iktidar zorluk yaşıyor, çünkü iki aday yarıştığında fiili bölge barışı yüzde 50 oluyor. AK Parti yüzde 44 ile Ankara’yı kazanmıştı. Bu seçimde yüzde 44’le açık ara kaybeder. 50 1 zorunluluğu, ahenk gösteren ücret kriz atmosferinde AK Parti’yi en çok zorlayan öğe haline geldi. Çok sayıda seçenek etrafında iki aday yarışıyor. İki adayın yarıştığı her yerde yüzde 50 zorunlu. Oysa AK Parti çok domine ettiği, Kayseri, Konya, Kahramanmaraş, Erzurum benzeri yerler dış Bir hayli yerde yüzde 50’den düşük oylarla seçimi huzurlu kazanıyordu. Bu, ulusalci devinim partisi amaciyla dahada çok handikap. ülkemiz ortalaması 11 var olan tek partinin yüzde 50’ye çıkması ve bunu da Tamamiyle kendisinin seçmeni olmayanlar üzerinden başarması gerekiyor. Bu taraf tesirleri hesaba katmamış olmak iktidar blokunun yaptığı en hatri sayilir büyüklükte hata.”

BEKA TARTIŞMASI

“Beka söyleminin seçmendeki karşılığı nasıl?” sualine Uslu’nun yanıtı şöyle oldu:

“Beka söylemi referandumda etkiliydi. ama o dönemde bugünkü seviyede ahenk gösteren ücret türbülans yoktu. Aynı söylem referandumdaki civarindan tesirli olmasa da genel seçimde de tesirini gösterdi. bunun için karşın AK Parti, 7,5 nokta kaybetti. Bu argüman genel seçimde AK Parti seçmeninin başka partilere değil, MHP’ye gitmesine neden oldu. Dolayısıyla oylar aynı havuzda kaldı, hatri sayilir büyüklükte tek mesele doğmadı. AK Parti mebus kaybetti ama ortağıyla istediği yasasi çıkarabilme gücüne sahip oldu. ama mahalli seçimlerde ahenk gösteren ücret türbülansın tesiriyle seçmenlerin tek bölümü havuzda kalmıyor. Beka söylemi muhalefet seçmenini hedef alan tek şey değil aslında. Bu söylemle kendisinin seçmenini konsolide etmeye, havuzun dışına çıkmasını önlemeye çalışıyorlar ama başarılı oldukları söylenemez. Zira oy kayıpları gözlemliyoruz.”

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir