Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberSpor

Ali Koç Açıkladı: 31 Mayıs’a Kadar 60-65 milyon Euro Bulamazsak Avrupa’ya Gidemeyiz

Fenerbahçe Spor takimi tarafından düzen eden medya yemeğinde konuşan Koç, Fenerbahçe’nin spor ekonomisi tarihinde tek ilke imzasini atacağı Fenerbahçe Spor Kulübü’nün projesi “FENER OL”un detaylarını paylaşarak, Fenerbahçe’nin mali durumu, idarenin oluşturmak istediği mali altyapı ve finansal yönetiminin sürdürülebilirliği konularına değindi.

Koç, Türk futbolunun geleceğinde Parasal manada hatri sayilir büyüklükte tek sıkıntı olduğunu aktararak, “Ben ve ekibim Fenerbahçe Spor takimi Başkanlığı’na aday olurken Zati bütün seçenek zamani süresince içinde olduğumuz mali sıkıntıları hep gündeme getirdim. Bu mali sıkıntıları aşmak amaciyla kimsenin elinde sihirli sopa olmadığını, bu sıkıntıların tek gecede oluşmadığını ve tek gecede çıkılamayacağını, kısa, ortada ve uzunca vadede tasarılar gerektiğini ve Fenerbahçe özelinde tek seferberlik ruhu içinde herkesin çorbada tuzu olacak şekilde tek anlayışla çıkılabileceğini, hatri sayilir büyüklükte fedakarlıklar yapılmasını gerektiğini, elimizi taşın altına koymamız gerektiğini ifade ettim.” diye konuştu.

“FENER OL” kampanyasının ortada vadeli hedefler açısından çok mühim olduğunu ifade eden Koç, Finansal Fair Play (FFP) konusuyla alakalı Türk takımlarının sıkıntısı olduğunu anlattı.

Koç, FFP’nin Yalnızca Türkiye’ye değil, Avrupa’daki Bir hayli ülkeye uygulandığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun asıl emeli finansal sıkıntıda var olan kulüpleri, finansal yapılarını doğru istikamete çevirebilmek. Bununla birlikte 2. tek mevzu da var. Çok varlıklı kulüpleri, çok hatri sayilir büyüklükte paralar ödeyerek haksız rekabet yapmamasını sağlamak. Fenerbahçe Spor Kulübü, FFP konusuyla alakalı üç senelik tek anlaşma yaptı. Yaptığı bu anlaşmaya göre, eşit bütçe deney et tek durum laf konusu… üç senenin sonunda, bu 31 Mayıs itibarıyla olacak, Fenerbahçe Spor Kulübü’ne müsaade edilen rakam yoksun 30 milyon. Başka bir deyişle üç senenin nihayetinde Fenerbahçe Spor Kulübü’nün gelir-gider dengesine bakıldığında yoksun 30 milyon veyahut altında kaldığı vakit bu anlaşmaya uyulmuş olacak. Şu vakit yoksun 95 milyon rakamındayız. Başka bir deyişle 31 Mayıs’a civarindan 60-65 milyon avro istikbal yaratamadığımız halde FFP ile alakalı Avrupa’ya gitme sıkıntısıyla karşı karşıyayız. Bu ne demek? Avrupa Kupası’na, Şampiyonlar Ligi’ne katılamamak laf konusu. Dolayısıyla bizim hedeflediğimiz, muvaffakiyet amaciyla mühim bulduğumuz dört ayaklı tasarının en mühim ayaklarından birinin etkileniyor olması demek.”

bu yüzden kampanyanın hatri sayilir büyüklükte önem istek ettiğine dikkati çeken Koç, bu kampanyanın istikbal yazılabileceği ile alakalı UEFA’dan da müspet cevap aldıklarını söyledi.

KOÇ, RAKAMLARLA FFP’Yİ AÇIKLADI

Koç, kampanyada en mühim hedeflerinin 31 Mayıs’a civarindan bu rakama erişebilmek olduğunu ama kampanyanın 31 Mayıs’ta bitmeyeceğini aktararak, “FFP’nin iki ayağı dahada var. Biri; oyuncularınıza Başka bir deyişle futbol organizasyonuna ödediğiniz ücretlerin ya 85 milyon euroyu geçmeyecek veyahut gelirinizin yüzde 60’ını geçmeyecek. Bu rakam geçen sene 92 milyon avro iken bu sene 79 milyon euroya düştü. İşin o tarafını da tatmin ediyoruz. Sattığın civarindan alabilirsin bu süreçte. Başka bir deyişle oyuncu sattığın civarindan oradan yarattığın istikbal civarindan oyuncu satın alabiliyorsun. Bizim hemide sezon başı ayni vakitte da dönem arası yaptığımız transferlerin toplaminda maliyeti takriben 24 milyon euroya geliyor ama yazın 25 milyon euroluk tasima satışı gerçekleştirmiştik. Bu kritere uyduk.” şeklinde konuştu.

Kampanya ile Fenerbahçe’nin tek evvel gerçekleştirmiş olacağını belirten Koç, kampanyaya dört Nisan’da başlayacakları bilgisini verdi.

Koç, kimsenin telefonla aranmayacağı ve para kazanç toplanmayacağı noktasında dolandırıcılara karşı titiz olunması gerektiği uyarısında bulundu.

“BU KAMPANYAYA UEFA DA ÇOK ÖNEM VERİYOR”

medya mensuplarının suallerini Cevaplayan Fenerbahçe takimi Başkanı Ali Koç, kampanyaya en minik desteği verenlerin de maksimum rakamla katkı sunanların Fenerbahçe tarihinde yer alacağını söyledi.

Koç, “31 Mayıs’a civarindan istikbal gider Balansını yoksun 30 milyon avroya getiremezseniz B planı olarak istikbal artırıcı başka projeleriniz veyahut kampanyalarınız olacak mı? yoksun 30 milyon avroya getiremezseniz Avrupa’ya gidemeyeceksiniz.” sualine karşılık şu yanıtı verdi:

“Orada şunu anlatmaya çalıştım; Gidip gitmemeye sen karar vermiyorsun, sen şartlara uymak zorundasın, gidip gitmemene UEFA karar veriyor. Oradan çıkması koşul olan olay ne? Biz bunun benzeri şeyle karşı kaşıya kalırsak o vakit biz de gözümüzü karartırız, ülkemiz liginde şampiyon olmak amaciyla o hudutları aşarız. UEFA cezalandırmak amaciyla pozisyon almış tek kuruluş değil. İnanın bunu Yalnızca ülkemiz amaciyla söylemiyorum; UEFA, kendisi eş ilişkiler veyahut anlaşmalar içinde bulunan bütün kulüplerin sıkıntıdan çıkması amaciyla yollar gösteriyor. UEFA, bizim ne devraldığımızı ve bununla birlikte ne yaptığımızı gayet iyi biliyor.”

“UEFA’NIN KURALLARI KİMSE İÇİN ESNETME ZORUNLULUĞU YOK”

Koç, UEFA’nın, bugüne civarindan yaptıklarını, finansal durumdaki müspet gelişmeleri, takim ve taraftarlar arasındaki sevgiyi-saygıyı çok iyi takip ettiğini kaydederek, “Onlar, Fenerbahçe’nin bu sene Türk futbolunda kendisini pozisyonlama şeklinin, devraldığı vaziyete göre yaptıklarının gayet farkındalar. o nedenle bu istikamette bize müspet bakıyorlar. Ama Neticede UEFA’nın uyguladığı kaideler var. O kaideleri da kimse amaciyla özellikle esnetme benzeri tek zorunluluğu yok. o nedenle bu kampanyaya onlar da çok önem veriyorlar.” diye konuştu.

Rekabetçi tek Türkiye’nin UEFA’nın da değerine kıymet katacağını ifade eden Koç, Türkiye’de futbolu milyonların takip ettiğini, her kulübün 12-14 milyon yasamsal medya takipçisinin bulunduğunu aktardı.

UEFA’nın Türk takımı cezalandırma isteğinde olmadığını ama ortada verilen sözlerin bulunduğunu bildiren Koç, UEFA’nın kaidelerine uymanın öneminden bahsetti.

Koç, “Ama niyetine de çok önem veriyor. müspet tek noktaya gelebileceğimizi düşünüyorum. ama sizlerin de dile getirdiği benzeri olmadığı halde Fenerbahçe amaciyla çok ama çok hatri sayilir büyüklükte tek sıkıntı teşkil edeceğini de görmek lazım. Onun amaciyla bizler devraldığımız tabloyu en iyi şekilde yapıp, konuları aşabilmek amaciyla çok ama çok şeffaf davranıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“KAMPANYA’DA 100’E YAKIN GÖNÜLLÜ VE şuurlu ÇALIŞIYOR”

Fenerbahçe Spor takimi yönetim heyeti Üyesi Burhan Karaçam da takriben 600 milyon avro benzeri tek borç yükünün altına girdiklerini belirterek, yabancı oyunculara yapılmış sözleşmeler hasebiyle de 100 milyon ek tek yükümlülük dahil kismina girdiklerini anlattı.

Bunların stok olarak devraldıkları yükümlülükler olduğunu belirten Karaçam, 2018 seneninde 1,5 milyar Lira operasyonel gider, 800 milyon Lira istikbal elde ettiklerini söyledi.

Bankalardan alınan kredilerin Daha önceki borçlara harcandığını aktaran Karaçam, “Kampanya’da 100’e yakın gönüllü ve şuurlu çalışıyor.” dedi.

Kampanyanın detaylarını laf eden Karaçam, “25 milyonluk taraftarımız var. 16 milyon etkin taraftarımız var. 5 milyonun etkin olarak katılabileceğini düşünüyorum. Bugüne civarindan hiç denenmediği amaciyla kati tek görüş dile getirmek mümkün değil ama milyonların üstüne çıkacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Karaçam, “Fenerbahçe.org” sitesinde belirtilecek yöntemlerle ödemelerin alınacağını belirterek, en düşük 20 liralık tediye alınmasını planladıklarını ama tek liralık katılımın mümkün olmasını da düşündüklerini anlattı.

“1 MİLYAR Lira VE tek YIL SÜRE İÇİN İZİN ALINDI”

Fenerbahçe Spor takimi yönetim heyeti Üyesi Erol Bilecik ise kampanya amaciyla tek milyar Lira ve tek sene süre amaciyla destur alındığını belirterek, “Her katılımcının karşılığını bulabileceği tek anımız da olacak.” bilgisini verdi.

hemide hakikat kişilerin ayni vakitte da müesseselerin kampanyaya “bağış”, “sponsorluk” ve “reklam” şeklinde katılabileceğini aktaran Bilecik, kampanyayla alakalı bütün detayların dört Nisan’da açıklanacağını anlattı.

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ (FBSK) KİTLESEL KAYNAK OLUŞTURMA PROJESİ

Verilen bilgiye göre, FBSK tek evvelki dönemden üç milyar TL’yi aşan tek borç yükü devraldı. Bu borç yükünün hatri sayilir büyüklükte bölümünü finansal borçlar (bankalar ve factoring şirketleri) oluşturuyor.

Bu finansal borçların takriben yüzde 80’i yabancı kazanç cinsinden borçlar. Bu borçlar neticesi FBSK takriben 300 milyon dolar civarında açık döviz pozisyonu taşıyor. Bu açık pozisyon ile birlikte kur artışlarındaki tek Lira artışın maliyeti mali tablolarımıza 300 milyon Lira ek yükümlülük olarak yansıyor.

2018 yazında yaşanan mali piyasalardaki çalkantılar sonucu, kur artışları yüzde 35’lere, Lira faizler ise yüzde 20 seviyelerinden yüzde 35’lere geldi. Her iki artışın (kur faiz) mali durum üzerindeki tesirleri nihayet derece menfi oldu.

Fenerbahçe’nin döviz cinsinden yabancı kazanç borçları Yalnızca bankalardan almış olduğu döviz kredileri değil aynı zamanda futbol, basketbol, voleybol ve başka bütün branşlarda Fenerbahçe’yi temsil eden bütün yabancı sporculara var olan yükümlülükler amaciyla de geçerli. UEFA ile 2016’da yaptığı üç senelik anlaşma gereği Fenerbahçe Futbol AŞ’nin mayıs ayında üç senelik gelir/gider tablosu en çok yoksun 30 milyon avro saglamak zorunda.

10 YILLIK İSİM HAKKI ÜCRETİ tek YILDA HARCANMIŞ

Stadyumun 10 yıllığına 90 milyon dolara satılan ad hakkı evvel senesinden peşin olarak harcanmış. Yayın geliri, Passolig geliri benzeri Bir hayli istikbal kalemi temlik altına alındı. Önceki asama ve senelik giderlerin yanı sıra 100 milyon avro da uzunca vadeli sporcu sözleşmeleri ile taahhüt edilmiş durumda.

140 MİLYON DOLAR KAYNAK

Ali Koç idaresi kulübe 140 milyon dolar tertemiz kaynak saglamak etti. tertemiz yönetim Futbol AŞ’deki kapital artışına, FBSK Derneği’nin katkısı olarak 50 milyon dolar, borçların tekrar yapılandırılması amaciyla 50 milyon dolar, tertemiz reklam ve sponsorluk anlaşmalarıyla 25 milyon dolar ve başka faaliyetlerden de 15 milyon dolar olmak üzere toplaminda 140 milyon dolar tertemiz kaynak sağladı.

“KOMBİNE İLE STADIN hepsini KAPATTIK”

Fenerbahçe taraftarı 9 aylık süreçte 200 binin üzerinde takim formasi satın aldı. Fenerbahçe tarihinin tek sezonda en çok takim formasi satılan 2. sezonu. Fenerbahçe taraftarı Ayrı olarak 2018-2019 sezonlarinda satın aldığı kombinelerle nerdeyse stadın tamamını kapattı. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün yasama geçireceği kitlesel kaynak oluşturma projesi yeryüzünde da tek evvel olma özelliğini taşıyor.

“BİNLERCE GÖNÜLLÜ DESTEK VERECEK”

Projenin emeli Fenerbahçe’nin geleceğini tekrar inşa etmek. Bu proje mali açıdan bağımsız tek Fenerbahçe yaratmanın evvel adımı. İlk hedef, UEFA’nın Finansal Fair Play kriterleri ile alakalı kulübe nefes aldırmak. başka adımlar ise Şampiyonlar Ligi’nde ugras etmek, Fenerbahçe’nin kendisinin öz kaynağından yetiştireceği ve keşfedeceği oyuncuları parlatıp kıymet yaratarak Fenerbahçe’nin geleceğini inşa etmek. Projede bulunan her taraftarın desteği aynı derecede önemli, tek Lira veyahut tek milyon Lira ayrım etmiyor. Önemli var olan taraftarın etkin katılımı ve katılımcı sayısının artması. Projenin başlamasıyla birlikte evvel aşamada 37 şehirde binlerce gönüllü sahada destek verecek.

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir