Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberSağlık

HIV taşıyıcısı kişiden ilk böbrek nakli

Johns Hopkins Üniversitesi, HIV taşıyıcısı 35 yaşında olan Nina Martinez’in, böbreğini kendisi benzeri HIV taşıyıcısı tek hastaya bağışladığını ve hayattaki HIV taşıyıcısından yeryüzünde evvel böbrek nakli olduğu düşünülen ameliyatın başarılı geçtiğini duyurdu.

AA’nın haberine göre; başka birinin hayatında ayrım yaratmak ve HIV ile alakalı menfi kanıya karşı koymak amaciyla bunun benzeri tek karar verdiğini ifade eden bağışçı Martinez ve atama yapılan hastanın vaziyetinin iyi olduğu belirtildi.

ON BİNLERCE HIV HASTASINA İYİ HABER

Cerrah Dorry Segev de pazartesi bugünü yapılan atama ameliyatının yeryüzünde evvel olma özelliği taşıdığını vurgulayarak, on binlerce HIV hastası amaciyla bundan bunun benzeri hayattaki tek kişiden böbrek bağışının mümkün olabileceğini söyledi.

Doktorlar, yakın geçmişte hayatını yitirmiş HIV taşıyıcılarından tekrar HIV taşıyıcılarına uzuv nakli yapmaya başlamıştı.

Johns Hopkins Üniversitesi, tertemiz HIV tedavilerinin, bağış yapan kişinin var olan böbreğine dahada az zarar verdiğinden bunun benzeri tek naklin vakiti olduğunun düşünüldüğünü açıkladı.

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir