Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberDünya

İngiltere’de istifa eden milletvekillerinden yeni parti adımı

Geçen ay tutucu Partiden istifa eden üç mebus ile İşçi Partisi’nden istifa eden 8 mebus ”Change UK” isimiyle partileşme sürecini resmen başlattı. “Değişim” (Change) ve Birleşik Krallık (UK) kelimelerini isminde tek araya getiren partinin belli tek süre liderliğine de tutucu Partili Heidi Allen getirildi.

Partilerinden Brexit politikaları hasebiyle istifa eden Avrupa Birliği’nde (AB) kalınmasından yana milletvekillerinden oluşan partinin, İngiltere’nin Daha su üyesi kalması vaziyetinde 23 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmayı amaçladığı belirtiliyor.

Geçen ay Brexit yanlıları Brexit Partisi’ni kurmuştu. Bu partinin liderliği amaciyla de ülkedeki su karşıtı kampanyanın önde gelen isimlerinden Daha önceki Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) öncüsü Nigel Farage en kuvvetli aday olarak görülüyor.

İngiltere’de yapılan halkoyu araştırmaları Brexit’in ananesel siyasi partilere duyulan bağlılığı zayıflattığını alana koyuyor.

Araştırmalara göre seçmenler Brexit ile alakalı kutuplaşmış bulunuyor. tertemiz kurulan partilerin de İngiliz siyasetindeki bu eksen kaymasından yararlanmayı hedeflediği belirtiliyor.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir