Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberGüncel

Erdoğan’a Sunulan Rapora Göre; İstanbul’da Seçimin Kaderini Muhafazakar Kürt Seçmen Belirleyecek

Sandığa gitmeyen seçmende yüzde 6-7’lik tek artış olduğunu açıklama eden MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundukları seçenek değerlendirmesinde, “Seçimin yazgınında tutucu Kürt seçmenin tesirli olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

KÜÇÜK PARTİLERİN OYLARI ÖNEMLİ vaziyete GELDİ

Mehmet Ali Kulat’a göre; arada yüzde 2-3 farkın olduğu tek seçimde bu partilerin oyları çok da çok tek anlam ifade etmezken, 31 Mart’ta iki adayın sonuçlarının birbirine yakın olması hasebiyle minik partilerin oyları çok dahada mühim vaziyete geldi. DW Türkçe’ye konuşan Kulat, sahada yaptıkları nihayet araştırmalar çerçevesinde minik partilerin oylarının çoklukla İmamoğlu lehine olacağını öngörüyor.

“SAADET PARTİLİLERİN EN ırak OLDUĞU PARTİ…”

MAK Araştırma Başkanı Kulat, mutluluk Partisi’nin kendisinin adayını çıkarmasına karşılık parti yetkililerinin AK Parti hakkındaki kati üslubu ve İmamoğlu lehine izahlarının parti tabanının mühim bölümünü İmamoğlu’na yönlendirebileceğini belirterek, “Herkesin olasılık ettiğinin ötesinde mutluluk Partililerin aslında en ırak olduğu parti AK Parti’dir. İnsanlarda çoklukla ayrıldıkları eşleri onlar amaciyla en ırak kişilerdir. Siyasette de bu böyledir aslında” değerlendirmesinde bulundu.

İMAMOĞLU LEHİNE STRATEJİK BİR tutum

mutluluk Partisi’nin tekrar kendisinin adayı ile seçime girme kararı siyasi kulislerde her ne civarindan millet İttifakı içinde olmasa da İmamoğlu lehine stratejik tek tutum olarak değerlendiriliyor.

23 Haziran seçimlerinde minik partilerin oylarının yanı sıra sandığa gitmeyen kesimlerin oyları da odak noktası olmuş durumda. İstanbul’da 31 Mart seçimlerine katılım oranı yüzde 83.88’di.

HAZIRLANAN RAPOR CUMHURBAŞKANI’NA SUNULDU

Kulat, nihayet yaptıkları ve rapor olarak Cumhurbaşkanlığı ile AK Parti’ye de sundukları tek değerlendirmeyi paylaştı. bunun için göre nihayet seçimde İstanbul’da sandığa gitmeyen seçilecek kisi oranı yüzde 17 ve başka seçimlerle mukayese ettiğinde bu oranda yüzde 6-7 oranında tek artış görülüyor.

“SEÇİMİN KADERİNDE tutucu KÜRT SEÇMEN ETKİLİ OLACAK”

Sandığa gitmeyen yüzde 6-7 oranındaki seçmenin kimler olduğunu ülkemiz İstatistik müessesesi (TÜİK) rakamları ile analiz ettiklerini belirten Kulat, incelemelerini şöyle aktarıyor: “Eskiden beri AK Parti’ye oy veren tutucu Kürt seçmenin mühim tek bölümünün bu sefer sandığa gitmediğini gördük. Bu neticesi da Esenyurt, Pendik, Küçükçekmece, Bağcılar ve Sultanbeyli benzeri tutucu Kürt seçmenin yoğun olduğu bölgelerde sandığa gitme oranı düşüklüğünden çıkardık. Seçimin yazgınında tutucu Kürt seçmenin tesirli olacağını düşünüyorum.”

İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir