Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberGüncel

Engelli ve eski hükümlülere hibe desteğinde başvuru kabulü başladı

Aile, Çalışma ve yasamsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kendisinin işini kurmak istek eden Özürlü ve Daha önceki cezalilara sağladıkları 50 bin TL’ye civarindan hibe desteği amaciyla 2019 senesi 2. asama başvurularını onay etmeye başladıklarını bildirdi.

bakanimiz Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, yasama geçirdikleri çalışmalarla 2014’ten bu yana kendisinin işini kurmak istek eden Özürlü ve Daha önceki cezalilara destek sağladıklarını ifade etti. Selçuk, 2014-2019 yılları arasında Özürlü ve Daha önceki cezali çalıştırmayan işverenlerden yönetimsel kazanç cezası olarak tahsil edilen tutarların görevli komisyon tarafından onay edilen projelere destek olarak aktarıldığını anlattı.

PROJELERİN nihayet TESLİM TARİHİ 14 HAZİRAN

bakanimiz Selçuk, “Kendi işini kurma projesi kapsamında bin 550 engelliye 63 milyon 276 bin TL, 888 Daha önceki hükümlüye de 22 milyon 864 bin Lira hibe desteği sağladık. kendisinin işini kurmak istek eden engellilerimiz ve Daha önceki cezali vatandaşlarımıza sağladığımız 50 bin TL’ye civarindan hibe desteği amaciyla 2019 senesi 2. asama başvurularını onay etmeye başladık. Hibe desteğinden istifade etmek istek eden vatandaşlarımızın projelerini 14 Haziran tarihine civarindan teslim etmeleri gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

PROJELER İŞKUR’A TESLİM EDİLECEK

Desteğin, engellilerin ve Daha önceki hükümlülerin kendisinin işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri yoluyla rehabilitasyonlarına muavin olmayı amaçladığını aktaran Zehra Zümrüt Selçuk, proje saglamak isteyenlerin www.iskur.gov.tr adresindeki “Duyurular” bölümünde yayımlanan müracaat kılavuzu ve formuna göre projelerini hazırlamalarını istedi.

Selçuk, hazırlanan projelerin 14 Haziran’a civarindan bulunulan illerdeki Çalışma ve İş müessesesi İl Müdürlüklerine elden veyahut posta yoluyla teslim edilebileceğini kaydetti.

Öte yandan, Özürlü ve Daha önceki cezali çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen yönetimsel kazanç cezaları fonundan, engellilerin kendisinin işini kurmalarına baz alinarak projeler, mesleki eğitim ve rehabilitasyon, işe ve iş adina uyumun sağlanması ile engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerinin çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Kaynak: AA

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir