Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberSağlık

Küçük Zeynep’in uyarısıyla kanserden kurtuldular

Samsun’un Tekkeköy kazasinda yaşayan ilkögrenim 4. derslik öğrencisi Zeynep Esma Ulutaş’ın ikazı sayesinde kanser taraması yaptıran 60 yaşında olan komşusu mutluluk Çaylak’ın da aralarında bulunduğu üç kişi, acele teşhisle hastalıklarından kurtuldu.

Sağlık Bakanlığınca yasama geçirilen “Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider Projesi”ne dahil var olan ilkögrenim 4. derslik öğrencisi Zeynep Esma Ulutaş, sağlık ocağından aldığı kanser tarama broşürlerini Tekkeköy kazasi Aşağıçinik Mahallesi’nde kapı kapı gezerek dağıttı.

Özellikle tespit edecek yaşın üzerindekileri kanser taramasına gitmeye inandirma eden Ulutaş, komşusu 60 yaşında olan mutluluk Çaylak’a da broşürlerden verdi.

Ulutaş’ın hastaneye gidip kontrolden geçmesi ile alakalı inandirma ettiği Çaylak, meme kanserine yakalandığını öğrendi.

Ulutaş sayesinde acele teşhis edilen kanser hasebiyle rehabilitasyon görmeye başlayan Çaylak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde operasyon edildi.

Sağlığına kavuşan Çaylak’ı ziyaret eden minik Zeynep, bütün kadınları meme kanseri taraması yaptırmaya çağrı etti.

Zeynep Esma Ulutaş, yaptığı açıklamada, okulda kanserin acele teşhis edilmesinin hayat kurtaracağını öğrendiğini söyledi.

Bunun üstüne sağlık ocağından aldığı broşürleri yol sokak gezerek dağıttığını belirten Ulutaş, “Kadınlar acele teşhis ile kanserden kurtulsun istedim. mutluluk teyzemiz kansere yakalanmış ama bilmiyormuş. Bu sayede öğrendi. operasyon edilerek kanserden kurtuldu.” dedi.

Çaylak da Zeynep’in dağıttığı broşürler ve anlatımları sonrasında kanser taraması olmayı onay ettiğini dile getirdi.

Tarama sonrası meme kanserine yakalandığını öğrendiğine işaret eden Çaylak, “Ameliyat oldum ve kanserden kurtuldum. Doktorum, ‘Buraya gelmene vesile olanın git alnından öp’ dedi. bendeniz de minik Zeynep’i alnından öptüm çünkü benim kanserden kurtulmamı sağladı.” ifadesini kullandı.

3 KİŞİYİ yasama BAĞLADI

İl sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi Sorumlusu Elif Özdemir Özkaya ise sağlık Bakanlığının başlattığı “Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider Projesi”ni bu sene ilkögrenim çocuklarına anlattıklarını söyledi.

Küçüklerin büyükleri inandirma ederek kanser taramasına getirmesini istediklerine dikkati çeken Özkaya, şunları kaydetti:

“Zeynep de bunu yaptı ve semtindeki insanların kanser taramasından geçmesini sağladı. Zeynep sayesinde üç kişiye acele kanser teşhisi konuldu ve ameliyatla hastalıktan kurtuldular. Bu kişilerin hiçbir ağrı şikayeti yoktu. Bizim amacımız da zaten, aslında var var olan ama şikayet başlamadan kanserin teşhis edilmesi. Burada Zeynep’in rolü çok büyük.”

AA

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir