Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberSağlık

“Yakın Sağlık” dergisinin 10. sayısı yayımlandı

“KKTC’de, yeryüzünde ve Yakın doğu Üniversitesi Hastanesi’nde sağlık bilimleri ile tıp alanında kaydedilen güncel bilgi ve gelişmeleri, hastalıkları ve rehabilitasyon yöntemlerini insanlara laf eden şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en uzunca soluklu sağlık dergisi var olan “Yakın Sağlık” dergisi üçüncü yılını tamamlayarak 10. sayısını çıkardı.

Doç. Dr. İrfan Günsel: “Sağlık endüstrisinin dijital dönüşümü var olan endüstri 4.0 devrimin geçiş sürecine girdik”

Yakın Doğ Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Suat Günsel, topluma modern sağlık hizmeti saglamak emeli ile yola çıkan Yakın doğu Üniversitesi Yakın sağlık Dergisi’nin 10. sayısını okuyuculara ulaştırmanın mutluluğu ve gururunu yaşadığını ifade etti.
Bütün yeryüzünde gelişen teknoloji ile sağlık endüstrisinin dijital dönüşümü var olan endüstri 4.0 devrimin geçiş sürecine girdiklerini de müjdeleyen Doç. Dr. Günsel şunları kaydetti: “Yapay zekanın da işin dahil kismina girdiği sağlık 4.0 ile sektörde hastalığın ne olduğunu bulmadan, hastanın hangi ilacı kullanması gerektiğine civarindan makinelerin karar verdiği tek asama başlıyor. İnsanlığın geleceğinde fevkalade değişimler oluşturabilecek güçle gelişen endüstri 4.0. ile ürünler ve yazılımla geliştirilmiş donanımlar sayesinde kendisinin idarenini ve imalat hattının optimizasyonunu sağlayarak, hasta kisi ihtiyaçları amaciyla Tamamiyle kişiselleştirilmiş ürünlerin otomatik olarak üretilmesi amaciyla mühim çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Dosya konusu bahar alerjisi ve alerjik astım

Derginin 10. sayısında hususi dosya konusu olarak bahar mevsiminde dahada çok alana çıkan astım ve alerjik hastalıklara dikkat çekilerek; astım nedenleri, belirtileri, gerekenler, rehabilitasyon yöntemleri, aşılar, bu dönemde alana çıkabilecek alerjik hastalıklar, besinler ve dikkat edilmesi gerekenler ile alakalı geniş veriler okuyucu ile paylaşıldı.

Alternatif tıp ele alındı

Dünyada ve KKTC’de, tıp alanında gerçekleşen gelişmeler karşısında modern bilgi ve ileri teknoloji ile donanmış hekimlerin uyguladığı rehabilitasyonlarin yanında Bir hayli hastalığın tedavisinde gittikçe ön plana çıkan tamamlayıcı–alternatif tıp kavramı “Yakın Sağlık” dergisinin onuncu sayısında yer buldu. genel manada ek Tıp’ın ne olduğu, kapsadığı alanın ne olduğu, tıbbi rehabilitasyon ile kullanımı ve tatbik edilen metotlar ile alakalı tanımlayıcı açıklamalara yer verildi.

Hamilelikte dahil hastalıklarla alakalı mühim konular işlendi

Kardiyoloji, Kulak Burun Boğaz, Radyoloji, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Çocuk Sağlığı, aciliyetli Tıp, genel Cerrahi, Enfeksiyon Hastalıkları, nöroloji, psikiyatri, kadın hastalıkları, dermatoloji ve dahada Bir hayli alanda sağlık bilgilerine yer verilen dergide, İç Hastalıklar dosya ile alakalı “Gebelikte Üriner sistem Enfeksiyonları ve Asemptomatik Bakteri” ile alakalı mühim veriler paylaşıldı. Ayrıca, “Eklem Romatizması”, “İnsülin Direnci ve Diyabet Gelişimi”, “Karaciğer Sirozu”, “Diyabet Hastalarında Kemik ve eklem Sorunları” ile alakalı veriler verildi.
 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir