Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberDünya

Amsterdam’ın ünlü sokağında genelevlerin kapatılması gündemde!

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ın evvel kadın belediye başkanı, genelev çalışanlarını savunmak emeliyle ‘Red light district’ (Kırmızı Fener Sokağı) denilen alanda alınacak tertemiz önlemleri açıkladı.

şehrin evvel kadın belediye başkanı var olan Halsema, insan kaçakçılığı ve kanun dışı fuhşun önlenmesi emeliyle tekliflerini Amsterdam Belediye Meclisi’ne sundu. Halsema’nın önerileri şu başlıklardan oluşuyor:

TURİSTLER “İZLEMEK” İÇİN BÖLGEDE

Ancak, nihayet madde ile kent merkezine dahada çok ecnebi gezgin akını olacağı gerekçesiyle, belediye idaresi bunun için sıcak bakmıyor.

Çünkü, Amsterdam Belediyesi’nin hazırladığı plan, genelev çalışanlarını, yoğun ecnebi gezgin ilgisinden de savunmayı amaçlıyor.

Belediyeye göre, turizm kent merkezine gittikçe dahada çok hakim oluyor ve Bir hayli ziyaretçi Yalnızca “genelev çalışanlarını zlemek” amaciyla bölgeye geliyor. Bu da ara ara genelev işçilerine baz alinarak sıkıntı ve rahatsız edici davranışa dönüşüyor.

Bu nedenle, genelev çalışanlarıyla alakalı tertemiz tek politika gerektiği vurgulanıyor.

“ÇOK BAŞLI BİR CANAVAR”

Femke Halsema, fuhşu Tamamiyle yasaklamak benzeri tek düşüncesi bulunmadığını belirtiyor. ama başta insan kaçakçılığı ve kadınların zorlukla çalıştırılması olmak üzere, bu sektöre ait suçlarla keskin tek ugras gerektiğinin altını çiziyor.

Halsema, insan ticareti ve sömürüsü ile alakalı bütün Hollandalıların kaygı duyması gerektiğini söylüyor.

meselesi “çok başlı tek canavar” diye tanımlayan Halsema, Hollanda Televizyonu’na (NOS) yaptığı açıklamada, “Üç hedefim var, genelev çalışanlarının dahada iyi insan haklarına sahip olması, dahada az hatali ve dahada az sıkıntı” dedi.

Halsema’ya göre, Red Light District’teki kadınların hatri sayilir büyüklükte bölümü yabancı ve bu sebeple sesleri duymuyor. bu yüzden Amsterdam Belediyesi, Şehirdeki herkesin görüşünü almak amaciyla tek sıra halka açık toplantı düzenleyecek.

ama genelev çalışanları kadın belediye başkanını tasarınına çok da sıcak bakmıyor.

“TURİSTLER KARARA UYMALI”

Genelev açlışanlarının temsilcisi Foxxy Angel, Nieuwsuur isimli haber programında, Halsema’nın tekliflerini eleştirerek, çalışanlarının engellenmesi yerine, turistlerin kaidelere uymasının sağlanması gerektiğini savundu.

Red Light District’in kapatılmasını da içeren, Femke Halsema’nın önerileri Eylül ayında Amsterdam Belediye Meclisi’nde ele alınacak.

BBC

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir