Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberGüncel

Kilosu 8 bin liraya satılan arı sütünde taleplere yetişemiyor

Sivas’ın Hafik kazasi Pusat köyünde arıcılık yapan Murat Çınar, takriben iki senedir arı sütü imalatı yapıyor. Önce bal imalatı yapan Çınar, baldan istediği geliri elde edemeyince arı sütü üretimine başladı. Arı sütü, kozmetik sektöründen ilaç sektörüne civarindan Bir hayli sektörde kullanılıyor. Çınar, ürettiği arı sütünün kilosunu 5 bin Lira ile 8 bin bin Lira arasında satıyor. Talebin çok olduğunu ifade eden Çınar, hedefinin senede 100 kilogram arı sütü üretmek olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE’DE istek KARŞILANAMIYOR”

Murat Çınar, Türkiye’de arı sütü isteginin karşılanamadığını belirterek, “Arıcılık yapıyorum ve arı sütü üretiyoruz. Arı sütü imalat az, istek ise çok. Memlekette bal imalatı çok var ama arı sütü imalatı az. Sivas’ta hiç yok. Arı sütünün kilosu 5 bin Lira ile 8 bin Lira arasında satışı var. Bal benzeri değil, sektör arama sıkıntısı yok. Tam  ters yurttaslar size ulaşabiliyor, gereksinim çok. Arı sütü çogunlukla kozmetik ve ilaç sanayiinde kullanılıyor. Türkiye’de de bu istek karşılanamıyor. Üretimi belli tek süre güç ama satışında sıkıntımız yok. istek çok” dedi.

“YILDA 45-50 KİLO civarindan ÜRETİYORUZ”

Çınar, tek senede takriben 45-50 kilo civarindan imalat yaptığını dile getirerek, “Daha evvel bal imalatı yapıyorduk. Satışta zorlanıyorduk ayni vakitte da fiyatlar düşüktü. Arı sütünde ise tek senede 45-50 kilo civarindan üretiyoruz ama bu doğal dahada çok üretilebilir. Bizim eksiklerimiz var. İşi rabbimin desturu ile büyüteceğiz. Türkiye’de arı sütü imalatı talebin yüzde 5’i kadardır. Ama artış var, dahada düşüktü şuanda yüzde 5, yüzde 10’larda imalat var. Gerisini dışarıdan karşılıyor. Biz 50 kilo civarindan üretiyoruz. Türkiye’de 10 kilonun üzerinde üreten 10-15 kişi anca var. Gerisi iki kilo, 5 kilo civarında üretiyor. ama 100 kilo, 120 kilo üreten ağabeylerimiz de var. Biz de rabbimin desturu ile 100 kiloları göreceğiz” şeklinde konuştu.

DONDURUCULARDA MUHAFA EDİLİYOR

Hasadı tek hayli zahmetli olan, işçi bal arılarının ürettiği kremsi ak veyahut nefes sarımtırak sütsü tek salgı var olan arı sütü, petek içinde bulunan çerçevelerden tahta kaşıklarla çıkartılarak itinayla cam kaplara aktarılıyor. derhal peşinden çok bekletilmeden dondurucularda muhafaza altına alınıyor.

Kaynak: İHA

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir