Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberGündem

Mersin’de sahte içki ölümlerine ilişkin 6 şüpheli gözaltına alındı

Mersin’de nihayet tek hafta içinde 7 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin hastanelerde rehabilitasyon altına alındığı sahte içki zehirlenmesine ait 6 kişi gözaltına alındı. Zehirlenmelerin ise sahte etil içki içerisine konulmuş metanolden kaynaklandığı belirlendi. Olayın sorumlularından olduğu saptanan tek kişinin dahada arandığı bildirildi.

arka arda yaşanan sahte içki ölümlerinin derhal peşinden çalışma başlatan Mersin güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve örgütlü Suçlarla ugras Şube Müdürlüğü ile Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Cinayet ofis Amirliği ekipleri, ölenlerin yakınlarından aldıkları veriler doğrultusunda ortada Akdeniz ve Toroslar ilçelerinde bulunan üç tekel büfesine harekât düzenledi.

ÖLÜMLERİN NEDENİ

Buralarda arama yapan ekipler, 17 adet tek litrelik sahte etil içki ele geçirdi. Ele geçirilen sahte etil alkollerin yapılan laboratuvar analizinde, içinde ‘metil alkol’ olduğu, hayatlarını kaybeden vatandaşların da “metanol” zehirlenmesi hasebiyle can verdikleri belirlendi.

6 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

Yapılan çalışmalar kapsamında etil alkolleri vatandaşlara sattıkları için E.A., M.Ö., A.N., Ö.E., B.D. ve H.E. adli 6 kuşkulu gözaltına alınırken, tek kişinin ise arandığı bildirildi. Şüpheli şahıslardan E.A., alkollerin kendilerinin olmadığını argüman ederek, “Kiminse o düşünsün. Bizim alkollerden metil çıkarsa tamamdır ama bizimle alakası yok. Biz sahte içki satmadık” dedi.

Şüphelilerin, düşük fiyatla aldıkları sahte etil alkolleri plastik kelepçe yardımıyla hakikat etil içki şişelerine doldurdukları, bu yolla bilyeyi çıkarmadan bu işlemi yaptıkları ve yurttaşları bu şekilde hakikat etil içki benzeri kandırdıkları ileri sürüldü.

görevliler yurttaşları etil içki almamaları ile alakalı uyarırken, alan vatandaşların da özellikle kapağı açılmamış, güvenliğinden tam emin oldukları yerlerden almaları ile alakalı ikazda bulundu.

NE OLMUŞTU?

Mersin’de nihayet vakitlerde çok sayıda kişi sahte içki zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere başvurmuş, rehabilitasyon altına alınanlardan Mehmet A., Ünsal D., Uğur K., Orhan B. ve Ebru A. ile ismi öğrenilemeyen iki kişi dahada hayatını kaybetmişti.

Şehirde nihayet tek hafta içinde içki zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere müracaat eden 28 kişiden 7’si hayatını kaybetmiş, 7 kişi ise tedavilerinin derhal peşinden taburcu edilmişti. hali hazırda Mersin Şehir Hastanesi ve Toros hükümet Hastanesinde 14 kişinin rehabilitasyonuna ayni ritimde devam edildiği, bazılarının vaziyetinin ise ağır olduğu bildirildi.

Kaynak: İHA

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir