Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberSağlık

Gelişen teknoloji gençlere zarar veriyor

“10 Ekim, hayat Ruh sıhhati Federasyonu tarafından “Dünya Ruh sıhhati Günü” olarak onay edilmekte ve her sene değişik tek tema ile etkinlikler düzenlenmektedir” diyen Dr. Öğr. Üyesi Kuzeymen Balıkçı, hayat Ruh sıhhati Günü’nün bu yılkı temasının “Değişen yeryüzünde Gençler ve Ruh Sağlığı” olarak duyuru edildiğini bildirdi. Bu tema aracılığıyla gençlerin ruh sıhhatinin savunması ve dayanıklılığın arttırılmasının hedeflendiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Balıkçı, gerçekleştirilen etkinliklerle bu konuyla alakali yasamsal farkındalık oluşturulmak istendiğini söyledi.

Dr. Öğr. Üyesi Balıkçı; “Birçok toy amaciyla heyecan veren olarak nitelendirilen gençlik dönemi, aynı zamanda baski ve endişeler içerebilir”

Dünya sağlık Örgütü’nün sitesinde, “Ergenlik ve yetişkinlik döneminin evvel yılları tek çok değişimin yaşandığı, mesele okulların değiştiği, gençlerin haneden çıktığı ve üniversiteye başladığı veyahut tertemiz tek işin başladığı tek hayat zamanıdır” ifadelerinin bulunduğunu bildiren Balıkçı, yazının devamında “Birçok toy amaciyla bu asama heyecan veren zamanlardır. Bununla birlikte, bu değişimler baski ve kaygı zamanları da olabilir” ifadelerine yer verildiğini de sözlerine ekledi.
Gençlik döneminin, bireyin yetişkin rolüne hazırlandığı, kimliğini oluşturmaya başladığı çok mühim tek asama olmakla birlikte, mühim tinsel hastalıkların alana çıkma rizikonunu de barındıran tek asama olduğunu da anımsadan Balıkçı, suanki gençlerinin dahada evvelki dönemlerden dahada değişik ve hızlı değişimlerin olduğu tek dönemde yaşadığını, yoğun olarak teknolojik gelişmelere maruz kaldığını, birçoğunun teknolojinin sunduğu sanal ilişkilerle bağ kurmaya çalışırken, yasamsal etkileşimin azlığı hasebiyle kendini yalnız hissettiğini, ruh sağlığını güçlendirecek doğru kaynakları ise her vakit ayrım edemediğini ifade etti.

Balıkçı; “Ruh sıhhati yerinde var olan tek insan, hemide kendisiyle ayni vakitte da başka insanlarla ahenk ve balans içinde olur”

Açıklamalarında, 20. asrın en mühim düşünürlerinden biri olarak onay edilen Sigmund Freud’un sözlerine de yer veren Balıkçı, Freud’un, ruh sağlığını ‘sevmek ve çalışmak’ olarak tanımladığını hatırlatarak şöyle ayni ritimde devam etti; “Bu açıklama, ruh sıhhati ile alakalı çok kısa ama oldukça kapsayıcı tek açıklamadır. Ruh sıhhati yerinde var olan tek insan, hemide kendisiyle ayni vakitte da başka insanlarla ahenk ve balans içinde olur. Kişinin ruh sıhhati bozulduğunda, sevme yetisi etkilenir ve insanlarla var olan ilişkisi bozulmaya başlar. Kişinin ruh sıhhatinin bozulması; iş, aile, yasamsal ve fiziki meseleler yaşamasına yollar açar” dedi.

Gençlerde en sık rastlanan tinsel sağlık meselesi anksiyete bozukluğu

Son dönemde yapılan araştırmalarda, gençlerde en sık anksiyete bozukluğu görüldüğünü belirten Balıkçı, bu vaziyete kızlarda yüzde 20, erkeklerde ise yüzde 10 oranında rastlandığına dikkat çekti. Gençlerde gözlenen başka tinsel bozukluklar ile alakalı veriler de veren Balıkçı izahlarına şöyle ayni ritimde devam etti; “Anksiyete bozukluğunun derhal peşinden depresif bozukluk, içki ve madde kullanım bozukluğu gelmektedir. Öte istikametten gençlerde çöküntü korkutucu tek hızla artmaktadır. Major çöküntü görülme sıklığı çocuklukta yüzde 1.7 iken ergenlik öncesi yüzde 3’e, ergenlikle birlikte ise yüzde 5’e yükselmektedir. hayat sağlık Örgütü’ne (WHO) göre depresyon, 10-19 yaşlarındaki bebek ve gençlerde hastalıklara neden var olan ve fiziki yetileri kısıtlayan en mühim etkenlerden biridir. Yetişkinlerden değişik olarak çöküntü ergenlerde çok oranda suçluluk duygularına ve intihar girişimine neden olabilmektedir. Ayrı olarak gençlik döneminde alana çıkan depresyonlarda, tanı konmadığı ve rehabilitasyon edilmediği vakit Bir hayli başka meseleler da alana çıkabilmektedir. Bu durum hastaların mektep başarısını düşürmekte, yasamsal münasebet kurma becerisini azaltmakta, madde kullanma sıklığını ve en ehemmiyetlisi de intihar rizikonunu artırmaktadır” ifadelerinde bulundu.

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir