Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberDünya

Rusya’da protestolar devam ediyor, muhalefet 10 Ağustos’u işaret ediyor

Rusya’da Eylül ayında gerçekleşecek var olan mahalli seçimler öncesi Bir takım karşıt görüşlü isimlerin Moskova Belediye Meclis Üyelik başvurularının reddedilmesi üstüne geçtiğimiz ay başlayan protesto gösterileri aralıksız ayni ritimde devam ediyor. Hafta sonu gerçekleşen protesto gösterilerinde toplaminda asgari bin kişinin gözaltına alındığı, gözaltına alınan kişilerden 19’unun gözaltı işlemlerinin sürdüğü ama başka göstericilerin tümünün hür bırakıldığı öğrenildi.

Gösterilerin Cumartesi bugünü gerçekleşen ayağında ise 600 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Bağımsız insan hakları merkezi OVD-Info, gözaltındaki protestocuların gsm telefonlarına el konulduğu ve avukatlarının müdafaa haklarının ise adina getirilmediğini argüman ederek Rusya otoritesini eleştirdi.

Protestolar memleket genelinde ayni ritimde devam edecek

Rusya’nın Moskova şehrinde yaşanan protestolar uzunca tek vakit ayni ritimde devam ederken aynı taleplerle yaşanan protestolar Moskova’nın dışında Yalnızca Rusya’nın St. Petersburg şehrinde gerçekleşmişti. yakalanmis karşıt görüşlü siyasetçi Alexei Navalny’nin yardımcılarından Leonid Volkov, 10 Ağustos’ta memleket genelinde kendisinin eylemlerini düzenleyeceklerini söyleyerek bütün göstericileri sokağa çağrı etti. Rus görevliler ise protestocuların Bir hayli taleplerini reddetmesine karşın 10 Ağustos’ta yapılması tasarilanan gösterileri ama kent dışında yapabileceğini açıkladı. Muhalifler ise tekrar yasamsal medya üzerinden protesto çağrıları yaparak gösterilerin kent dışında değil tekrar kent merkezlerinde yapılacağını açıkladı.

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir