Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberSağlık

Otizm nedir? Otizm belirtileri nelerdir?

Otizm, insanların başkalarıyla iletişim kurma, davranma veyahut etkileşim kurma şeklini etkileyen gelişimsel tek durumdur. Bunun tek bir nedeni yoktur ve belirtiler çok hafif veyahut çok şiddetli olabilir. Peki, bebeklerde otizm belirtileri nelerdir? heyecan edilen bütün detaylar haberimizde…

OTİZM NEDİR?

Otizm, oynamak, öğrenmek ve iletişim kurmak benzeri yasamsal becerileri etkileyen karmaşık tek gelişimsel engeldir. hekimler net otizme neyin kapı araladığını bilmiyorlar , ama bunun çevresel ve genetik faktörlerin tek birleşimi olduğuna inanılıyor. Bir takım şartlar aynı zamanda çocuğun otizm geliştirme şansını arttırır. Örneğin, Otizmli tek kardeşiniz varsa, geliştirme riskiniz ortalama% 20’ye yükselir.

Diğer riziko faktörleri; acele doğum , düşük doğum ağırlığı, doğum komplikasyonları ve doğum yapan annenin yaşının çok olması.

BEBEKLERDE OTİZM BELİRTİLERİ

Bazı ebeveynler, semptomlarına ve ciddiyetlerine bağlı olarak, çocukları 6-12 aylık olduklarında otizm belirtilerini tanır. hayatın evvel seneninde bebekler manasız Bir takım sesler çıkarmaya ve işaret etme benzeri hareketler kullanmaya başlar.

Daha hatri sayilir büyüklükte bebekler ve minik çocuklar isimlerine cevap vermeyebilir, gözle temastan kaçınabilir, müsterek dikkat eksikliği, sallanma veyahut kol çırpma benzeri tekrarlanan hareketlerle meşgul olabilir. Oyuncakları sıraya dizmek veyahut bütünden ziyade oyuncak parçalarına odaklanmak benzeri alışılmadık şekillerde oynayabilirler.

– 12 aylıktan minik bebeklerde otizm belirtileri

Yüzlere alaka göstermez.
Göz teması kurmaz, gülümsemez
Her vakit seslere reaksiyon vermez. yerine cevap vermez, tek sesin nereden geldiğini görmek amaciyla dönmez veyahut gürültülü tek ses duyduğunda ürker. başka vaziyetlerde ise duyması normal olabilir.
Sarılmayı veyahut dokunulmayı sevmez.
Peekaboo (çocuklara yüzünüzü saklayıp, ardindan açıp göstererek ve “cee” diye seslenerek yapılan oyun) benzeri tipik bebek oyunlarına alaka göstermez.
Gevezelik yapmaz veyahut konuşmanın başka acele belirtilerini göstermez .
Tutulmak istediğinde ebeveynine erişmek benzeri jestleri kullanmaz.

– 12 ila 24 aylık bebeklerde otizm belirtileri

Jest kullanmaz. (Kafasını evet veyahut hayır mananında sallama) Çevresindeki dünyaya alaka göstermek amaciyla nesnelere işaret etmez.
Sözel veyahut yasamsal yeteneklerini kaybeder.

12. ayda babıldama yok, 16.ayda kelime yok ise, 24. ayda spontan iki kelime ile cümle yoksa, tek şuurlu tarafından çocuğun değerlendirilmesi ağırbaşlı önem taşımaktadır.

İLGİLİ HABERSavant sendromu belirtileri neler? Savant sendromu belirtileri neler?

Bebek sıra doktor genetik
nihayet güncelleme: 18:42 19.09.2019

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir