Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberGüncel

BM Genel Sekreteri: Körfez’de savaş olabilir

Birleşmiş Milletler genel Sekreteri Antonio Guterres, BM 74. genel heyeti Görüşmeleri’nin açılışında 193 ülkeden hükümet ve hükümet başkanlarına hitap etti.

BM SAVAŞ SİNYALİ VERDİ

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve İran arasındaki gerginliğe ait değerlendirme yapan Guterres, şöyle konuştu:

“Körfez’de neticelerini kaldıramayacağımız kaygı veren silahlı tek çatışma olasılığıyla karşı karşıyayız. Suudi Arabistan’ın yakit tesislerine baz alinarak hücum onay edilemez. minik tek yanlış hesabın hatri sayilir büyüklükte tek krize yollar açabileceği göz önünde bulundurulduğunda sağduyu ve itidal amaciyla elimizden gelen her şeyi yapmamız gerek”

Bölge ülkelerinin karşılıklı saygı ve iş birliği içinde birbirlerinin dahil işlerine karışmadan yaşamasını umut ettiğini belirten Guterres, İran Nükleer Anlaşması’nın ise savunması gerektiğinin altını çizdi.

“DÜNYA İKİYE BÖLÜNÜYOR”

Guterres, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Çin arasında yaşanan “ticaret savaşı” ile alakalı da ikazlarda bulunarak, şunları kaydetti:

“Büyük tek kırılmadan korkuyorum. hayat ikiye bölünüyor, dünyanın en hatri sayilir büyüklükte iki ekonomisi kendisinin kazanç birimleri, ticari ve finansal kuralları, kendisinin internetleri, suni zekaları ve sıfır kazanımlı jeopolitik ve askeri stratejileriyle birbirleriyle rekabet eden iki ayrı hayat yaratıyor.”

KÖRFEZ’DE ates benzeri SAATLER

Bir gün evvel İran ile Suudi Arabistan arasında yaşanan Saudi Aramco saldırısı alanda yaşanan en sıcak gelişmeydi. hücum sonrası Fransa, Almanya ve İngiltere’den İran’a kati reaksiyon gelmişti. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ de yaşanan olayla alakalı İran’ı sorumlu tutmuştu.

ARAMCO’DA NE YAŞANMIŞTI

Suudi Arabistan’ın ulusal yakit şirketi Saudi Aramco’ya ait iki tesiste, SİHA’larla düzen eden saldırıların derhal peşinden yangın çıkmıştı. Olayda can veren veyahut yaralanan olmazken saldırıyla alakalı rastgele tek taraf suçlanmamıştı. Husiler ise yaptıkları yazılı izahla saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

Yemen’deki İran destekli Husiler, nihayet vakitlerde çoklukla Suudi Arabistan sema müdafaa sistemi tarafından tesirsiz vaziyete kazançlan ortada ve uzunca menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA’larla ülkenin Bir takım bölgelerini amaç alıyor.

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir