Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberEkonomi

‘Promosyon sektörü yaklaşık 60 bin kişiyi istihdam ediyor’

Kapılarını açan Promosyon Show İstanbul (Kurumsal Tanıtım ve Pazarlama Ürünleri Fuarı), 28 Eylül tarihine civarindan SKY Fuarcılığın organizasyonuyla Pullman Convention Center’da ayni ritimde devam edecek. Matbaa, tekstil, elektronik, cam ve seramik eşya, 3D baskı sistemleri, UV baskı sistemleri, ahşap tasarım ürünleri, kalem, hediyelik eşya benzeri binlerce üründen oluşan fuar, geniş tek profil ile ziyaretçilerin karşısına çıkıyor. Fuara 100’den çok kuruluş katılım gösteriyor.

”Son 10 senedir tekstil, plastik kalem ve çanta ihracatında iyi durumdayız”

Sektörü değerlendiren HİS Promosyon yönetim heyeti Başkanı ve PROMASİAD yönetim heyeti Üyesi Muhammed Kurt, ”Fuarın emeli promosyon sektörüne hizmet etmek, türk mali imalatı ön plana çıkarmak, türk mali ve ithal ürünleri sergilemek. Sektör dahada evvel dar tek çerçevede değerlendiriliyordu, artık nihayet vakitlerde kullandığımız her şey tek promosyon ürünü olma özelliğinde. nihayet vakitlerde dolar kurundaki artış ve ekonomideki daralmadan dolayı yurttaslar türk mali promosyon üretimine girdiler. Firmalarda bunun için göre kendini geliştiriyor. Promosyon sektörü dogruluk ettiği değere sahip değil ama çalışan insan ve yaptığı hizmet açısından hatri sayilir büyüklükte tek sektör. Türkiye’de takriben 60 bin kişini ekmek yediği tek sektör. Promosyon sektörü takriben 50 milyon dolarlık hatri sayilir büyüklükte sektör. Kapsama alanı çok geniş. Bundan evvelki seneleri kıyasladığımızda, sektör güç kaybediyor benzeri gözüküyor ama bilgilere baktığımızda sektörün her geçen vakit arttığını görüyoruz. Devletin aldığı Bir takım kararlar var; yakit şirketleri ve ilaç şirketlerinde promosyon malzemelerini kısıtlaması sektörü menfi etkiledi. Ayrı olarak gümrük vergilerinin çok olması dışalım yapan firmaları türk mali üretime derhal sevk etti. o nedenle sektörün artıları ve eksileri mevcut. Sektörde özellikle nihayet 10 senedir tekstil, plastik kalem ve çanta ihracatında iyi durumdayız” şeklinde konuştu.

17 bin Lira ödüllü promosyon ürünleri yarışması

Fuarda bu yıl, toplaminda 17 bin Lira ödüllü PROMODESIGN isimli promosyon ürünleri yarışması da gerçekleştiriliyor. Katılan yarışmacıların ürünlerinin fuarda hususi alanda sergileneceği yarışmaya özellikle endüstri tasarımı öğrencileri hatri sayilir büyüklükte alaka gösterdi.
Bu sene 3’üncü kez örgütlü edilen Promosyon Show’un organizatör kuruluşu Sky Fuarcılık; iş birliği gerçekleştirdiği PROMASİAD, MOBASDER, ETMK benzeri derneklerle birlikte konferans, seminer ve yarışma organizasyonları düzenliyor.

Adem Gürer – Murat Ergin
 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir