Haberİşlemi.com

Tarafsız ve Şeffaf HaberGüncel

Yüzlerce köylüden Çanakkale Belediyesi önünde ‘maden’ eylemi

Kirazlı Köyü ve çevre köylerde bulunan vatandaşlar, Çanakkale Belediyesi önünde tek araya gelerek, belediyenin yeralti maden alanına baz alinarak uyguladığı siyasetten duydukları rahatsızlıkları dile getirdiler. yeralti maden sahasını desteklerini ve kendileri amaciyla burasının tek ekmek kapısı olduğunu belirten köylüler, Kirazlı Köyü Muhtarı Erkan Can önderliğinde belediyeye arzuhal vererek yeralti maden alanına karşı yürütülen faaliyetlere desteğin nihayet bulmasını istediklerini bildirdiler.

“Buraya ekmeğimiz amaciyla geldik”

Konuyla alakalı tek İzah yapan Kirazlı Köyü muhtarı Erkan Can, “150 kişi burada toplanacak diye düşünüyorduk ama buradaki katılımlarla bu sayı 300’ü buldu herhalde. Buraya ekmeğimiz amaciyla geldik. Başka tek niyetimiz olmadı. Belediyenin, yeralti maden alanına itiraz eden faaliyetlere desteğini çekmesini istiyoruz. Bu desteği çekmelerini bekliyoruz. Dilekçemizin muhtevası de aş ve ekmek üstüne kurulu. Biz ekmeğimizi kaybetmek istemiyoruz. Burada her biri ekmekleri amaciyla toplandı. Başka tek şey yok. Dilekçemizde de, ‘İşimize, ekmeğimize sahip çıkalım. yeralti maden çalışsın’ benzeri cümlelere yer verdik. Biz buraya kimseyi yüceltmek veyahut küçültmek amaciyla gelmedik. Ekmeğimiz amaciyla geldik. yeralti maden sahasını da şundan destekliyoruz. Gölet yaptılar, yollar yaptılar, asfalt yaptılar. tek de bunu hep söylüyorum; yangına en duygulu bölgedir Kirazlı. Asfalt yapıldı. Şuan dozeri indirdiğiniz vakit müdahale edersiniz yangına. Bu da orman yangınları amaciyla çok hatri sayilir büyüklükte tek kazanç” ifadelerini kullandı.

“İşimizle, aşımızla, geleceğimizle oynamamasını istek ediyoruz”

‘Çevre köy sakinleri olarak artık yeter diyoruz. Başkanım; işimizle aşımızla, geleğimizle oynama’ başlığı ile belediyeye sunulan arzuhalde ise şu ifadelere yer verildi:

“Çevre köylüleri olarak bize iş ve aş sağlayan, işini düzgünce yaptığını gördüğümüz şirkete karşı haksızlık yapıldığını düşünüyoruz. Bu şirket gençlerimize iş veriyor. Çocuklarımızın eğitimine destek veriyor. Köylerimizin her ihtiyacı ile ilgileniyor. Dağ yolumuzun asfaltlanmasını dahi bu şirket yaptı. Yöremize temiz içme suyu verecek göleti tekrar bu şirket inşa ediyor. Biz işimizin, geçimimizin derdindeyken; belediyemizin göstericilere yardım etmesi, onları belediye araçları ile devamlı köyümüze taşımaları gücümüze gidiyor. Çevre köy sakinleri olarak bu vaziyete artık ‘yeter’ diyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz amaciyla kaygı duymadan, rahatsız edilmeden, köyümüzde keyifli yaşamak istiyoruz. Sayın Belediye Başkanımızın da bu çağrımıza kulak vermesini, göstericilerin bulunduğu kampa artık dahada çok yardım yapmamasını; işimizle, aşımızla, geleceğimizle oynamamasını istek ediyoruz.”
Muhtar Erkan Can önderliğinde Çanakkale Belediyesine dilekçenin verilmesinin derhal peşinden topluluk olaysız tek şekilde bölgeden ayrıldı.

Selahattin Murathan Yıldırım – Utku Yaşar Cüce
 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir