Sağlık

Yetkililerden şaşırtan uyarı: Pencerenizi kapatın, Covid-19 gelebilir..haberi

Dünya çapında 6 milyondan çok insanın ölümüne neden var olan corona virüsü salgınıyla alakalı dikkat cazip tek İzah salgının başladığı memleket var olan Çin’den geldi…

2019’da corona virüsü salgınının evvel tespit edildiği memleket var olan Çin’in şimal Kore’yle hududunda bulunan Dandong şehrindeki mahalli yönetim akıllara durgunluk veren tek İzah yaptı. Corona virüsü salgını dolayısıyla hali hazırda Bir takım bölgelerde çok sıkı önlemlerin uygulandığı ülkenin hududunda bulunan Dandong’tan görevliler nihayet haftalarda Covid-19 olay sayılarının hatri sayilir büyüklükte tek artış gösterdiği şimal Kore’yi amaç gösterdi.

Yetkililer vatandaşlara, “Pencerelerinizi kapatın  ters halde şimal Kore’den Covid-19 virüsleri Hanenize girebilir” uyarısında bulundu. İki sene süresince corona virüsünü dikkate almayan ve tek bir vakanın da resmi olarak açıklanmadığı şimal Kore’de Mayıs ayında olay sayıları artmıştı.

Dandong’da olay sayılarının da artış göstermesiyle birlikte yöneticilerin ikazda bulunurken bu iddiaya reaksiyon bilim dünyasından geldi. Dandong’taki mahalli yönetimde görevli isimler sıkı önlemlere karşın olay sayılarının artmasının derhal peşinden bu virüsün rüzgar akımları aracılığıyla şimal Kore’den gelmiş olabileceğini öne sürdü.

Dandong bölgesindeki görevliler sınırdaki Yalu Nehri kıyısında yaşayanların “pencerelerini kapatmalarını” öneri etti.

UZMANLAR ŞAŞTI KALDI

Hong Kong Üniversitesi’nde görevli şuurlu doktor Leo Poon, bu izahı şaşkınlıkla karşıladığını söyledi. Poon, “Ben hayatımda dahada evvel bunun benzeri tek şey görmedim. Covid-19’un bu civarindan uzunca mesafelere gittiğine hiç şahit olmadım. Bu ırmak metrelerce geniş” dedi.

Tsukuba Memorial Hastanesi’nde görevli doktor Toshikazu Abe de, “Covid-19 hatri sayilir büyüklükte kapalı spor salonlarında belki bulaşabilir ama köyden köye taşınması mı? Çok mümkün gelmiyor” dedi.

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir