Güncel

Kira artışlarına karşı Mimarlar Odası’ndan şaşırtan öneri..haberi

Denizli’de Mimarlar Odası Başkanı Özlem Nur Kabel çok enflasyon ve çok kur işleyişi hasebiyle yasamsal Hayatta ağırbaşlı meseleler yaşandığını belirtti. Kabel yaşanan en mühim meselesi ev sahibi ve kiracı arasında yaşanan istikbal istikrarsızlığının devamlı vaziyete gelmesi olarak işaret etti.

TBMM’de onay edilen nihayet düzenlemede kira artışlarında taban ve tavan uygulamasının getirildiğini söyleyen Kabel, “Kira artışlarına kazançlan yüzde 25’lik artış kısıtlaması probleme uygulama düzeyinde çözüm olmaktan uzaktır. Bu metot hususi kiralık ev sistemi içinde dar ve ortada istikbal grubundaki vatandaşın barınma ve iskân sorununa çözüm olmamaktadır” diye konuştu.

‘BELEDİYELER ev SAHİBİ OLSUN’

Türkiye’de ev probleminin sarmala girdiğini belirten Kabel, “Salt mülkiyete dayalı ananesel ev politikalarından sıyrılıp, mülkiyeti belediyede var olan ve hayat boyu kirada oturma garantisi veren yasamsal belediyecilik anlayışının gerekleri adina getirilmelidir” dedi.

Benzer uygulamaları işaret eden Kabel; “Almanya benzeri ülkelerde eğer düşük tek gelire sahipseniz veyahut hiç geliriniz yoksa size yasamsal ev kiralama hakkı tek imkân olarak verilmiştir. Bu konutlar, hükümet tarafından yapıldığı amaciyla başka konutlara göre dahada ahenk gösteren fiyatlara sahiptirler. Başka tek örnek, Viyana Belediyesidir. Viyana’da belediyenin kiraya verdiği 36 bin ev bulunmaktadır. Bu örnekte kiralama usulü belediye eli ile gerçekleşmektedir. mahalli yönetimler, yönettikleri kentlerdeki hür piyasa koşullarına karşı, kira bedellerinin Balansını sağlayan terazinin başka kefesi olmalıdır” ifadelerini kullandı.

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir