Güncel

İçişleri, gönüllü olarak ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı..haberi

İçişleri bakanimiz Yardımcısı İsmail Çataklı, beraberinde Kilis Valisi Recep Soytürk, AFAD Başkanı Yunus Sezer ve bürokratlar ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) düzen ettiği Fırat Kalkanı Harekatı ile pkk terör örgütlerinden arındırılan Suriye’nin Çobanbey bölgesini ziyaret etti. Burada yapımı süre gelen örgütlü endüstri kisminda incelemelerde bulunan Çataklı, inşaatı tamamlanarak hizmete geçen Bir takım işletmeleri ziyaret etti. OSB yetkililerinden nihayet vaziyete ait bilgi alan Çataklı, tesislerin Tamamiyle hizmete girmesiyle hayatın normale döneceğini ve binlerce kişiye istihdam imkanı sağlanacağını söyledi.

Çobanbey Ticaret ve endüstri Odası Başkanı Hüseyin İsa, Fırat Kalkanı Harekatı öncesi nüfuslarının 8 bin olduğunu ve topraklarının kurtarılmasının derhal peşinden art dönenlerle kent nüfusunun 70 bine yükseldiğini söyledi. 350 bin dönüm alana örgütlü endüstri Bölgesi kurduklarını laf eden Hüseyin İsa, 1386 tesisten 1355’inin inşaatının yüzde 90 oranında tamamlandığını ifade etti. Sanayileşme ve istihdamın art dönüşleri artırdığını ve kent nüfusunun 9 kat arttığını belirten İsa, “Şu anda tesislerimizde iki bin kişi istihdam ediliyor. İnşaatlarda da takriben dört bin kişi çalışıyor. OSB tamamlanarak tesisler hizmete başladığında burada 20 bini aşkın insanımıza istihdam imkanı doğacak” diye konuştu.

İçişleri bakanimiz Yardımcısı İsmail Çataklı, Çobanbey beldesi dışında TSK’nın emniyetli vaziyete getirdiği 6 değişik noktada dahada OSB’lerin kurulmasına baz alinarak çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Çataklı, bütün OSB’lerin bitirmesi ile 60 bini aşkın kişiye istihdam imkanı sağlanacağını vurgulayarak, “Çobanbey benzeri terörden arındırılmış 7 alanda OSB’ler kurulması amaciyla çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmalar tamamlandığında 60 bin insana istihdam sağlanacak.  Bu da art dönüşleri artıracak” diye konuştu.

GÖNÜLLÜ GERİ DÖNENLERİN SAYISI AÇIKLANDI

Bakan Yardımcısı Çataklı, “Türkiye düzen ettiği harekatlar ile Yalnızca kendisinin sınır güvenliği ve pkk terör rizikonunu bertaraf etmekle kalmadı, bu bölgedeki insanların huzurunu da sağladı. Başarılı harekatlar neticeninde oluşturulan emniyetli bölgelerde şu anda 6 milyon civarında insan yaşıyor. bu erken itibariyle yapılan harekatlar ve bölgedeki yatırımlar ile hayatın normale dönmesiyle birlikte 507 bin 291 Suriyeli, gönüllü art dönüş yaptı. Başka bir deyişle bölgedeki insanların güvenliğini sağlamak ve Suriyelilerin gönüllü art dönüşlerini tesis etmek amaciyla mühim çalışmalar yapıldı. Bu topraklar her tarafı yıkılmış tek halden her yönüyle toparlanmış ve binlerce insanın yaşadığı tek bölge haline geldi” ifadesini kullandı.

1 MİLYON SURİYELİ İÇİN 240 BİN ev YAPILACAK

Bakan Yardımcısı Çataklı, Çobanbey’in derhal peşinden Azez şehrinde de yapımı tamamlanan ve inşaatı süre gelen ev kisminda de incelemelerde bulundu. Çataklı, alanda yapımı tamamlanan kalıcı konutlara Azez bölgesindeki kamplarda kalanların yerleştirildiğini kaydetti. Kalıcı konutların semt ve kaza konseptine ahenk gösteren yapıldığını laf eden Çataklı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklama ettiği tek milyon Suriyelinin art dönüşüne baz alinarak projeye ait şunları söyledi:

* “Cumhurbaşkanımız tek milyon Suriyelinin art dönüşüne baz alinarak altyapının oluşturulması talimatını verdi. Biz de bu doğrultuda emniyetli bölgelerdeki 13 ayrı noktada tek milyon Suriyelinin konaklama ihtiyacını karşılayacak 240 bin ev yapımı amaciyla çalışma başlattık. Bu doğrultuda şu anda üç proje tamamlandı, diğerleri de hızla ayni ritimde devam ediyor.

* Türkiye’den istikbal Suriyelilere baz alinarak yaptığımız çalışma ile tek milyon Suriyeli gönüllü olarak emniyetli şekilde topraklarına art dönecek. Bahsettiğimiz 13 lokasyon aslında içerisindeki donatılar ile 13 ayrı kent mananına da geliyor.”

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir