Dünya

AB’den Türkiye açıklaması: ‘1999’daki duruma göre…’..haberi

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini’ye verdiği röportajda, ülkemiz ile Yunanistan ilişkilerine ve Türkiye’nin AB’ye azalik sürecine değindi. Leyen, Türkiye’nin çeyrek asır öncesine mukayese et şu anda AB’den dahada uzakta olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı ve ak parti genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’ya karşı Avrupa yaptırımlarını uygulamama tercihi ile alakalı da konuşan Leyen, katılım sürecinde uyumun mühim olduğunu belirterek, Ankara’nın isteksizliğinin Avrupa Birliği’ne katılma istekliliği ile alakalı çok şey gösterdiğini de sözlerine ekledi.

‘KATILIM SÜRECİ LİYAKATA DAYALIDIR’

Von der Leyen, “Üstelik 1999’dan bu yana ülkemiz ve Slovakya’nın gidişatını karşılaştırırsak kolayca şunu söyleyebilirim ki: bu erken ülkemiz 1999’dan çok dahada uzakta” ​​dedi.

Röportajın başka tek yerinde Komisyon başkanı, “katılım sürecinin liyakate dayalı olduğunu ve bu yüzden müracaat eden ülkenin elinde olduğunu” söyledi.

Rusya’nın Avrupa’ya karşı yürüttüğü enerji savaşına da değinen von der Leyen, AB’nin İhtiyaç duyulan bütün adımları bulunan aciliyetli durum Tasarıları hazırladığına değin güvencesini yineledi.

“Verimlilik unsurundan enerji tasarrufuna, ihtiyaçların önceliklendirilmesine civarindan İhtiyaç duyulan bütün adımları bulunan aciliyetli durum tasarılarımız var. Bu, bütün bunların tetikleyicisi var olan Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlangıcından bu yana yoğun tek şekilde düzenlendi.” dedi. Leyen, Rus gazına bağımlılıktan kurtularak başka emin tedarikçilere yönelmenin öneminin de altını çizdi.

NATO'nun üçlü zirvesi tamamlandı: ülkemiz ile alakalı tertemiz İzah geldi İlginizi Çekebilir NATO’nun üçlü zirvesi tamamlandı: ülkemiz ile alakalı tertemiz İzah geldi Yunanistan'da çarpıcı anket: ülkemiz ile alakalı ne düşünüyorlar? İlginizi Çekebilir Yunanistan’da çarpıcı anket: ülkemiz ile alakalı ne düşünüyorlar?

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir