Sağlık

Tüp Mide Ameliyatında Kaçak Testi Yapılıyor Mu?

Tüp mide ameliyatı obezite problemi yaşan kişilerin kilo vermesini sağlayan güvenli ve etkili cerrahi bir kilo verme yöntemidir. Günümüzde sıklıkla başvurulan tüp mide ameliyatı laparoskopik olarak gerçekleştirilmektedir, bu işlemin üst karın bölgesinde yapılan küçük kesiler ile yapılacağı anlamına gelir. İşlem geri kalanı bir tüp şeklinde kalacak şekilde midenin yaklaşık yüzde 80’inin çıkarılmasını içerir, bağırsaklarda herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır.

 

Tüp mide ameliyatı ile mide boyutu küçültülerek kişinin tüketebileceği besin miktarını sınırlanır. Bunun yanında midenin alınan kısmı açlık hormonunun üretildiği bölgeyi içermektedir. Bu bölgenin alınması kilo kaybına yardımcı olan hormonal değişiklikleri tetikler ve kişinin daha az besin tüketerek daha uzun süre tok hissetmesini sağlar. Hormonal değişiklikler aynı zamanda yüksek tansiyon veya kalp hastalığı gibi obezite ile ilgili sağlık sorunlarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

 

Tüp Mide Ameliyatında Kaçak Testi Yapılıyor Mu?

 

Sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatı sırasında ve daha sonra 2. günde kaçak testi yapılmaktadır. Ameliyattta yapılan kaçak testinin amacı zımbalarda bir sorun olup olmadığı, dikiş hattında sızıntı olup olmadığının tespitidir. Eğer sızıntı varsa ilgili kısıma ilave dikiş konarak sızıntı önlenir. Yine ameliyat sonrası sıvı gıdalara başlamadan önce kaçak testi yapılarak gerekli önlemlerin zamanında alınması ve müdahale edilmesi sağlanır.

 

Tüp Mide Ameliyatında Kan Sulandırıcı Neden Kullanılır?

 

Her ameliyat sırasında damar içinde kan pıhtısı olup herhangi bir damarı tıkama ihtimali vardır. Bu kalp, akciğer ve beyin gibi hayati organları besleyen bir damar olduğunda ciddi sorunlara yol açabilir. Hastaların kilosu arttıkça emboli riski de artar. Bu amaçla bu hastalar hangi ameliyat olursa olsun kan sulandırıcı verilmektedir. Her ne kadar kanama riskini bir miktar artırsa da sağladığı fayda çok daha yüksektir. Kan sulandırıcı kullanımı ameliyat öncesi başlayıp iki hafta daha devam etmektedir. Kalp damar hastalığı olan ya da daha önce emboli geçirmiş olan hastalar gibi riski yüksek hastalarda kullanım süresi daha da uzayabilir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Süreci

Ameliyat olmaya karar vermiş ve doktor kontrolünden geçmiş olan hastaların mide küçültme ameliyatı olması için, bir gece önceden hastaneye yatmış olmaları gerekir. Tahlillerin yapılmasının ardından ameliyata uygun olduğuna karar verilen hastalar için işlem süreçleri başlatılmaktadır. Operasyon kapalı sistem ile yani laparoskopik yöntemle yapılabilmekle birlikte, çok uzun sürmez. Tüp mide ameliyatı sonrası, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, doktorun belirlediği süreç boyunca yalnızca sıvı gıda ile beslenmektir. Tüp mide ameliyatı olanlar, mideleri normal boyunda iken yediklerinden çok çok daha az yiyecekleri için süreç dahilinde zorlanmaları söz konusu olmaktadır. Hastaları uzun bir iyileşme süreci ya da hastanede yatış süreci beklemez. Bununla birlikte, uzun sürecek olan işlem yalnızca mide boyutlarına alışmaktır. Mide boyutlarına alışılması sürecinde ise, hastalara belirlenen beslenme ve diyet programları uygulanmakta ev bu sayede hastaların kilo vermeleri amaçlanmaktadır.

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir